Rövid közleményt adott ki az Országos Roma Önkormányzat sajtóosztálya április 17-én, amely szerint „a méltatlan és igaztalan vádaskodásaik miatt megbízást adott dr. Futó Barnabás ügyvédi irodájának Vajda László, Lakatos Oszkár és Makai István ellen a büntetőjogi és polgári peres eljárások megindítására.”

Az Országos Roma Önkormányzat és egykori vezetője, Farkas Flórián ellen immár második hónapja zajlik politikai hadjárat mind az LMP, mind a roma képviselők egy csoportja által, akiknek vádjait a sajtó nagyobb része ellenőrizetlenül és minden kritika nélkül szinte tényként közöl.

Az eddig elhangzott vádak közül Balog Zoltán miniszter vizsgálatára mindössze két közbeszerzésnél állapítottak meg szabálytalanságokat a Híd a munka világába projekten belül – a miniszter további vizsgálatokat rendelt el ezen ügyekben –, ám mindenütt másutt a hivatalos adatok szerint úgy tűnik, „fele sem igaz” játékot űznek az ORÖ-vel és egykori elnökével.

A vádak nagyon súlyosak: hűtlen kezelés, kettős könyvelés, sikkasztás, pazarló gazdálkodás és így tovább. Az ORÖ és a Híd a munka világába projekt vezetése rendre adott ki cáfoló közleményeket, rendre próbáltak maguknak és cáfolatuknak helyet kikönyökölni a médiában, de semmi! Vagy ezek kapcsán az érintett médiumok inkább még kétszer megismételték a korábbi vádakat – hadd romboljuk a kormányt ezen a fronton is.

A legtöbb médium – tisztelet a kivételnek – úgy harsogta a vádakat, hogy még csak meg sem kereste az érintetteket. Akik igen, azok választ is kaptak kérdéseikre, betekintést kaptak a vádakkal kapcsolatos okiratokba. Április 10-én pedig a hivatal szinte nyílt napot tartott, ahol a korábban ORÖ-höz forduló médiumoknak sajtóbeszélgetést szerveztek. Bárki bármit kérdezhetett, ami az ORÖ anyagi működésével volt kapcsolatos, és a gazdálkodásért felelős Bence Gáborné, valamint a hivatalvezető Dobóvári Ildikó mindenre válaszolt, a kérdésekkel kapcsolatos hiteles dokumentumokba betekintést engedtek.

Az Index, a Magyar Hírlap, a Lánchíd Rádió munkatársai mellett – a Demokrata részéről Bándy Péter kollégámmal – én is részt vettem e sajtókerekasztalon. Hát bizony elképesztő kontrasztot láttunk a vádak és a valóság között, és szinte kézzelfoghatóvá vált, milyen az, amikor egy médiahengerrel szemben egy hivatal és vezetői próbálják igazságaikat elmondani, ám a politikai megrendelések és a prekoncepciós médiafelületek ezeket rendre kiszorítják. Vagy csak egyszerűen a hír kontra nem hír kérdése kapcsán inkább tartja fontosabbnak közölni az érdekes vádat, mintsem az unalmas igazságot.

Nézzünk néhány elképesztő példát:

A sajtóban megjelent vádak szerint az ORÖ a közmunkaprogramjában részt vevők közül több embernek számolt el magas útiköltségeket úgy, hogy azt a címzettek végül meg sem kaphatták. Az összegek több százezres vagy milliós tételek voltak, némely vád szerint 80-90 millió forint. A tételt felsoroló listán volt olyan is, aki papíron 990 ezer forintot kapott utazási költségtérítésként. Az ATV-n, Hír Tv-n megjelent egy Jáger Tamás nevű közmunkás, aki becsületszavára állította, hogy ő az életben nem vett fel soha ötszázezer forint útiköltség-térítést, pedig a vádak szerint az ORÖ azt neki elkönyvelte – valahova.

Az ORÖ hivatalának részletes tájékoztatása szerint a valóság ezzel szemben az, hogy: a közfoglalkoztatásban az említett időszakban az ORÖ-nél átlagban 360 fő vett részt. A közfoglalkoztatottaknak gépjármű-költségtérítést nem lehetett elszámolni, csak vonat- és buszköltséget. Ennek megfelelően a közfoglalkoztatottak a munkájuk során igénybe vett tömegközlekedési jegyeiket adták le számlával együtt, a kifizetések ennek alapján történtek meg. Az adott időszak könyveléséből kitűnik, hogy egyetlen közfoglalkoztatott sem kapott néhány ezer forintos költségtérítésnél többet. Az ORÖ tájékoztatása szerint „a vádaskodók sajnos azt sem tudják, milyen adatok vannak a birtokukban, mellyel tudatlanságukban visszaélnek, mert az általuk említett 990 ezer forintos tételek az adott időszak teljes útiköltség-térítését tartalmazzák, melyben benne foglaltatik a közfoglalkoztatottakon kívül a hivatalhoz tartozó összes projekt (TÁMOP, ÁROP) útiköltsége és a teljes hivatali útiköltség is.”

A közfoglalkoztatottak ennek megfelelően tényleg nem tudhattak és nem vehettek fel ilyen összegeket. Az említett közmunkás, Jáger Tamás pedig azért is mondhatta oly hitelesen, hogy nem vett fel soha ötszázezer forint útiköltséget, mert ez igaz. Csak épp az nem, hogy ezt elszámolták volna a nevére az ORÖ részéről. Merthogy szerencsétlen vádaskodó képviselők elnézték a táblázatot. Szegény felültetett Jáger Tamás elszámolt útiköltsége 2013. 03. 19-én 500 ezer forint helyett mindössze 500 forint volt, amit a hivatal ugyancsak dokumentummal igazolt.

Bence Gáborné gazdasági vezető tájékoztatása szerint banális hibát követtek el a vádaskodó képviselők: „A könyvelési program nem ezer forintban, hanem forintban számol, melyet a dokumentummal visszaélő képviselő úr ezek szerint nem ismer, nem tud a könyvelési nyilvántartásból olvasni. Ez a tudatlanság egyébként látszik a nem létező vizsgálóbizottság elnöke által emlegetett horribilis számokból is, hogy forint helyett mindenütt ezer forinttal számoltak.”

Elképesztő.

Körülbelül két hete megy ez a cirkusz a médiában, majdnem minden médium újra és újra elmondja a vádakat, ám csak néhányan jártak tisztességgel a valóság után. A közfoglalkoztatási összeggel tételesen elszámolt az Önkormányzat a Belügyminisztérium felé, amelyet a BM ellenőrzés után elfogadott.

De nézzünk egy másik példát, ami ugyancsak kiverte a biztosítékot a médiában. A vádaskodó képviselők szerint nem tudni, mire költötte Farkas Flórián a közel 300 milliós elnöki keretét. „Az Országos Roma Önkormányzat közgyűlése egy 2011-es határozatában döntött arról, hogy az önkormányzat mindenkori működési támogatásainak 10 százaléka az úgynevezett elnöki keret alapját képezze. Az ORÖ jegyzőkönyveiből kiderül, hogy az említett időszakban az elnöki keret felhasználható összege 287 354 700 Ft volt” – állították a Farkas Flórián ellenfelei.

Ezzel szemben a hivatal tételes könyvelésének dokumentumai szerint a valóság a következő:

Az Országos Roma Önkormányzat működési költsége 2011-től 2014-ig évente 235 millió forint volt. Ennek 10 százaléka, vagyis 23,5 millió forint képezte az elnöki keretet évente. Ez négy évre összesen 94 millió forintos elnöki keretet jelentett Farkas Flórián számára. És ebből, tudja kedves olvasó, mennyit költött el a mindenféle visszaéléssel vádolt jelenlegi miniszterelnöki biztos, egykori ORÖ elnök? Mindössze 52 millió forintot – négy év alatt. Vagyis Farkas Flórián nem hogy 287 millió forintot nem költött el ellenőrizetlenül, hanem még a saját törvényes keretének is csak alig több mint felét használta fel.

Bizony feszengett is a sajtómunkatárs a sajtóbeszélgetésen, s nyilván jogosan kérdezte, hogy de akkor honnan van ez a brutális szám, ki tévedett és miben?

Jött is rá a hivatalos válasz:

„A működési költség nem tévesztendő össze azokkal a programköltségekkel, amelyek meghatározott célra fordíthatók, működésre azonban nem. Pl. ÁROP, TÁMOP projektek, és egyéb célfeladat végrehajtására kapott támogatások” – mondta Bence Gáborné, márpedig a vádaskodó képviselők jól összeadtak mindent, és annak vették a 10 százalékát. Erről gondolták, hogy Farkas Flórián elkölthette, és anélkül hogy megnézték volna az ORÖ hivatalos elnöki keretére vonatkozó adatokat, jól behintették vele a sajtót.

A hivatalos adatokhoz képest kereken 237 millió forintot tévedtek – Farkas Flórián kárára.

Elképesztő.

De vádolták az ORÖ-t brutális postaköltség-eltüntetéssel is, amit 2013-ban a közfoglalkoztatottak kapcsán számolt el a hivatal. Ez, Vajda László képviselő állítása szerint 119 millió forint. Nyilván abból, hogy az ORÖ éves működési költségvetése 235 millió forint, már messziről ordít, hogy itt megint valami bénázás van, hiszen 235 millióból nem lehet 119 milliót elszámolni postaköltségre, de ha más projektből is ment volna az elszámolás, akkor is lehetetlenség az egész. Merthogy az is.

Bence Gáborné tájékoztatásából ki is derült:

„A feltüntetett postaköltségek egyébként, mint az a könyvelési kimutatásból is kitűnik (az adott időszak listája megtekinthető), a hivatalon keresztül kifizetett összes program postaköltségét is tartalmazza. A Vajda László által említett 119 millió forintos postaköltség helyett például a közfoglalkoztatottak teljes 2013. évi postaköltsége 1 694 735 Ft volt (nem ezer forintban, hanem forintban számolva).” Fatális tévedés ismét. De a sajtó kontrollálatlanul harsogja, harsogta.

És sorra jöttek a cáfolatok:

Farkas Flórián nem a felcsúti, hanem a negyecsedi Puskás Akadémiát támogatta, 3000 roma fiatal labdarúgásának előmozdításáért – merthogy ott is van egy ilyen.

Kiderült, hogy a hivatalvezető valóban felvett közel hétszázezres útiköltséget, csak – bocs! – nem magának, hanem az összes képviselőnek egy lakiteleki konferenciára, amit maradéktalanul ki is osztott, és elszámolt vele. Ugyanígy Dobóvári Ildikó csupán a töredékét kapta útiköltség-elszámolásként annak, mint amit állított a három képviselő, s amit a sajtó az ő megkérdezése nélkül világgá kürtölt. A négy évre vonatkozó összeg sem érte el a 200 ezer forintot, nemhogy a több százezret évente, mint amivel vádolták.

És nyilván a 140 millió forintos éves jutalom sem áll meg a lábán, hiszen 235 millió éves keretből ez lehetetlenség. Ja, ez csak 13,8 millió volt, csak ezt is benézték? A sajtó nagyobb részét nem érdekelte az érintett álláspontja minderről.

Nos, elhiszem, hogy betelt a pohár. Az említett képviselők bizony felköthetik a nadrágjukat, hiszen az ORÖ-t április 17-től immár dr. Futó Barnabás, „a jobboldali politikai elit Winston Wolfe-ja” képviseli majd a bíróságon. Felperesként.