Hét esztendeje, 2010-ben új szemléletet hozott az erdészeti ágazatba az Orbán-kabinet. Látogatóbarát, a nagyközönség előtt nyitott erdőkről vizionált a nemzeti kormány. Az agrártárca tehát kiemelt célként tűzte ki az állami erdőgazdaságok közjóléti és turisztikai feladatainak erősítését.

Hazánk kétmillió hektáros erdővagyonának fele nemzeti tulajdonban van. Ezek a területeket az állami erdőgazdaságok kezelik. A huszonkét társaság tulajdonosi jogait a Földművelésügyi Minisztérium gyakorolja. E cégek hivatása az erdők természeti értékeinek megőrzése, bemutatása és hasznosítása. Ezáltal gondosan óvják a magyarság élő és élettelen környezetének értékgazdagságát. S benne a jövendő nemzedékek jövőjét. Azt a jövőt, melynek életerős, gyarapodó és vitális generációt kell nevelnie, hogy meg tudja tartani szülőföldjét magyarnak.

Fotó: shutterstock.com, illusztráció
Fotó: ShutterStock.com, illusztráció

A nemzetmegtartó szerephez egészséges életmódra van szükség, melynek szerves része a zöldben töltött idő. Az új népvándorlás határokat döntögető korszaka erre int bennünket. Hitében szilárd, ereje teljében lévő Magyarország lebeg a szemünk előtt. Az állami erdészeteknél ezért számos közjóléti létesítmény és beruházás épül-szépül: kilátók, turistautak, pihenőhelyek, vadasparkok és tanösvények. Mind-mind remek lehetőséget nyújt a kikapcsolódásra, a természetjárásra, az erdő megismerésére.

A nemzeti kabinet 2010 óta 16 milliárd forintot szánt közjóléti szolgáltatások fejlesztésére, mondta Bitay Márton, a Lovasberényi Látogatóközpont ünnepélyes átadóján. A Földművelésügyi Minisztérium állami földekért felelős államtitkára a Cziráky-kastéllyal szemben épült egykori intézői lak átadásán arról beszélt, hogy az elmúlt nyolcvan évben, a szocialista rendszer idején szándékosan elhanyagolták a műemléket is. A főnemesség uradalmai olyan tevékenységet végeztek, amit mai fogalommal élve közjóléti funkciónak nevezünk. Ezeket a feladatokat az állami erdőgazdaságok látják el napjainkban, vélekedett az államtitkár.

Hozzátehetjük: gondos gazda módjára teszik ezt, érdemes ellátogatni a településre, igényes külsőt, tartalmas és ízléses belsőt kapott az épület. Jó volt ezt látni azok után, hogy a kommunista rendszer tarvágást végzett sok helyen. Az Orbán-kormány azonban a cselekvő országépítés híve. Így az agrártárca csak az elmúlt esztendőben 1 milliárd 35 millió forint tőkeemelést biztosított az állami erdőgazdaságoknak közjóléti beruházásokra, idén ugyanerre a célra további 612 és fél millió forint áll rendelkezésre.

Nemrég a nyugati végeken gyarapodott a környék. II. János Pál pápa szerint „a keresztényeknek különösen is tudatosítaniuk kell magukban, hogy a teremtett világon belüli megbízatásuk, a természettel és a Teremtővel szembeni kötelességeik hitük részét képezik.” A Szombathelyi Erdészeti Zrt., a Vas megyei állami erdőgazdaság e gondolat jegyében emelte a sárvár-hidegkúti erdőtömbben épített Káld-Hidegkúti Kisboldogasszony-kápolnát. A Földművelésügyi Minisztérium 25 millió forintos vissza nem térítendő támogatással járult hozzá a felújításhoz. Bitay Márton avatóbeszédében úgy fogalmazott: ez a kápolna több mint pusztán erdei kegyhely. A megépítésével tiszteletünket kívánják tenni az erdőben, az erdőért dolgozó és az ott elhunyt munkatársaknak. Így ér össze múlt és jövendő.

De a közjóléti feladatok mellett az agrártárca különösen nagy figyelmet fordít a termékek feldolgozottsági fokának emelésére is. Éppen ezért is volt hangsúlyos, amit Bitay Márton a zalalövői Szalai Fafeldolgozó és Kereskedelmi Kft. új üzemcsarnokainak és faipari technológiai berendezéseinek átadásán mondott. Az államtitkár kiemelte: Magyarországon csupán 2-3 olyan állami és még további 7-8 magántulajdonú cég van, amelyik a kitermelt nyers fából jó minőségű és feldolgozottságú padlót képes előállítani, a 25 éves zalalövői társaság ezen cégek közé tartozik. A magyar gazdaság alapvetően nyersanyagtermelő rendszerben működik, ezért is számít jó példának a vállalkozás, amely a hazai és a világpiacra termelve állít elő padlót. Meglátása szerint éppen ezek a kis cégek azok, amelyek a helyben termelésükkel megalapozzák az ország gazdasági növekedését. Egyébként a nyugati színvonalú üzemben készül a budai Várban felújítás alatt lévő karmelita kolostor teljes padlózata. Jó irányba halad az ország szekere.

A szerző a Földművelésügyi Minisztérium tanácsadója