Nem biztos, hogy meglesz a brit parlamentben a Brexitről szóló EU-brit megállapodás elfogadásához szükséges többség, akkor pedig választás vagy népszavazás jöhet – erről beszélt Gálik Zoltán egyetemi docens az M1 aktuális csatorna péntek reggeli műsorában.

Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)

Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)

A megállapodásról várhatóan előbb az EU-ban döntenek, aztán decemberben a brit alsóházban is, ám most úgy látszik, nem biztos, hogy meglesz az elfogadásához szükséges többség. Abban az esetben pedig nem lesz egyértelmű felhatalmazása a brit kormánytöbbségnek, „vissza kell fordulni a néphez”, sor kerülhet előre hozott választásra, vagy akár népszavazásra – fejtegette a szakember.

Hozzátette: kétséges, hogy egy másfél éven keresztül tárgyalt megállapodásnál miként lehet jobbat kialkudni.

Az elfogadásra váró megállapodás elsősorban az EU-nak kedvező, Nagy-Britannia lényegében úgy marad a közösségben, hogy jogosítványait elveszti, kötelezettségei viszont fennmaradnak. Például az adózás, vagy a környezetvédelem terén sem engedhet az uniós rendelkezésekből, sőt, azokat a jövőben elfogadandó uniós szabályokat is át kell ültetnie belső jogba, amelyek megalkotásában már nem is vehet részt. Ez az átmeneti időszak pedig sok évig is eltarthat – vélekedett Gálik Zoltán.