Fotó: MTI/EPA/Felix Weiss

Nem mondhatjuk, hogy migráció növekedése a Földközi-tenger nyugati részén  az utóbbi időszak jelensége lenne – mondta a spanyol belügyminiszter szerdán a spanyol közszolgálati rádióban reagálva az uniós part- és határvédelmi ügynökség (Frontex) jelentésére.

Fotó: MTI, archív, illusztráció

A szervezet értékelése szerint júniusban, most először a legfőbb belépési pont Európába Spanyolország volt, ahol a múlt hónapban 6400 embert regisztráltak.

„Ez eléggé előrelátható volt” – jegyezte meg Fernando Grande-Marlaska, felidézve, hogy Spanyolországba tengeri úton 2016-ban 8072 ember érkezett, 2017-ben pedig már 22106.

Fernando Grande-Marlaska szerint nem létezik „hívó hatás”, az emberek nem ezért jönnek, hanem menekülnek, „menekülnek az éhség, a reménytelenség elől, egy jobb életért kockáztatják az életüket”.

A Földközi-tenger Európa külső határa, ezért a migrációs politika európai politika, ami európai megoldásokat követel – hangsúlyozta, és hozzátette: rövid és középtávon fokozni kell az együttműködést a kibocsátó és tranzitországokkal, fenntartható módon kell segíteni a fejlődésüket.

A konkrét spanyolországi infrastrukturális intézkedéseket firtató kérdésre válaszolva elmondta: a dél-spanyolországi Cádizban fognak felállítani egy különleges központot, ahol a hatóságok és a civil szervezetek közösen el tudják látni az érkezőket humanitárius és jogi szempontból is, azonban részletekbe nem bocsátkozott ennek tervezett nagyságrendjéről vagy működéséről.