Fotó: mti archív

A spanyol alkotmánybíróság csütörtökön felfüggesztette a katalán parlament jövő hétfőre összehívott rendkívüli ülését, amelynek napirendjén a katalán függetlenségi népszavazás eredményének értékelése szerepel.
A bírói testületnél a katalán szocialista párt (PSC) támadta meg az illegális népszavazásról szóló ülést összehívó határozatot.
Az alkotmánybíróság felfüggesztő határozata azt jelenti, hogy a beadványt eljárásba vette, ítéletének meghozatalára öt hónapja van, de addig törvényesen nem lehet megtartani ezt az ülést.
A hétfői parlamenti napirend egyetlen pontja, hogy Carles Puigdemont, katalán elnök értékeli az október 1-i függetlenségi népszavazás eredményét és hatásait.
Azonban Mireia Boya, a Népi Egység (CUP) nevű baloldali nacionalista párt  képviselője kijelentette, hogy október 9-én, azaz jövő hétfőn egyoldalúan kinyilvánítják függetlenséget. 
A katalán kormánypárt, a Junts pel Sí (Együtt az igenért) egyelőre nem szólalt meg az ügyben.
Carles Puigdemont a BBC televíziónak adott, szerda hajnalban sugárzott interjúban arról beszélt, hogy kormánya vagy ennek a hétnek a végén, vagy a következő hét elején jelenti be Katalónia függetlenné válását Spanyolországtól.
Korábban már többször elmondta: a népszavazásról szóló törvény értelmében, miután közzéteszik a referendum hivatalos végeredményét, 48 órán belül a katalán parlament rendkívüli ülésén elfogadják az elszakadásról szóló határozatot. 
A spanyol alkotmánybíróság által felfüggesztett, ezért törvénytelen népszavazásnak egyelőre eddig csak előzetes eredményeit közölték, eszerint a választásra jogosultak 42,3 százaléka vett részt a referendumon, összesen 2,26 millióan, akiknek 90 százaléka, 2,02 millió támogatta az elszakadást Spanyolországtól.
Hétfőre a katalán parlament elé a függetlenség pártolói nagyszabású utcai megmozdulást terveznek, míg egy nappal korábban, vasárnap a Spanyolroszág egysége mellett tüntetők készülnek felvonulni Barcelonában.

(MTI)