Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)

Rekordösszeget költöttek a családok az idén: 11,5 ezer milliárd forint körül várható a kiskereskedelmi forgalom – írta pénteki számában a Magyar Idők.

Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)

A lap kiemelte, hogy karácsony után is rekordmagasságokban a lakossági fogyasztás, köszönhetően az év végi leértékeléseknek, a készleten maradt termékek kiárusításának és a felkészülésnek az óév búcsúztatására.

Tavalyhoz képest az idén bő ezermilliárd forinttal nagyobb összeget hagytak a családok a boltok pénztáraiban, az értékesített termékek mennyisége több mint 6 százalékkal emelkedett.

Változatlanul élénk a lakossági fogyasztás a két ünnep között, főként az élelmiszer-alapanyagokat, italokat kínáló áruházláncoknál, amelyekben már a szilveszter jegyében folynak a bevásárlások.

Az egész évben tapasztalt ütemes bővüléshez hasonlóan a tartós fogyasztási cikkek piaca is élénk maradt karácsony után – írta a lap, megjegyezve: nem kevesen az ajándékok cseréje miatt keresik fel az üzleteket.

Decemberben 1200 milliárd forint körül alakul a bolti értékesítés, ami azt jelenti, hogy az év utolsó hónapjában a lakosság nagyjából 10 százalékkal költ többet tavaly decemberhez képest – mondta a Magyar Időknek Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.

Hangsúlyozta: rekordot ér el a kiskereskedelem az idén, egész évben csúcson volt a lakossági fogyasztás.

„A családok jövedelmi helyzetének erőteljes javulását jól tükrözi, hogy folyó áron számolva a vásárlók 2018-ban összességében körülbelül nyolc százalékkal költöttek többet napi fogyasztási és tartós cikkekre” – fogalmazott Vámos György.

A főtitkár arról is beszélt, hogy a teljes magyarországi kiskereskedelem a tavaly mért 10 465 milliárd forintos forgalom után ebben az évben várhatóan 11,5 ezer milliárdos értékesítést ér el.

A lap megjegyzi, hogy a két ünnep között sokan akarják kicseréltetni az ajándékba kapott termékeket. Ha azonban nem minőségi, csupán esztétikai probléma merül fel, gyakran a vállalkozó jóindulata szükséges ahhoz, hogy célt érjen a fogyasztó – olvasható a Magyar Időkben.

Az áru sikeres cseréjének mindenkor általános feltétele a nyugta megőrzése, valamint a felesleges termék újszerű állapotának védelme, lehetőség szerint az eredeti csomagolásban – közölték tanácsadók.