Németország Szász-Anhalt tartományának miniszterelnöke szerint az Európai Unió Magyarország, valamint a többi kelet-európai ország nélkül elképzelhetetlen.

Reiner Haseloff – miután Budapesten találkozott Orbán Viktor miniszterelnökkel – az MTI-nek nyilatkozva arról beszélt, hogy Európa számtalan háborút és nézeteltérést élt már meg a nemzetek között, beleértve ebbe a 20. századi diktatúrákat Kelet-Európában. 
    
Ezért különösen örülhetünk most annak, hogy az európai közösség Nyugat- és Kelet-Európára is kiterjed – fogalmazott. Ez az 1989-90-es „békés forradalom” eredménye, amit meg kell őrizni. A vasfüggöny nincs többé és ennek így is kell maradnia – jelentette ki a tartományi miniszterelnök.
    
Reiner Haseloff szerint a schengeni rendszer és a külső határok védelme „nélkülözhetetlen”, ezért fontos, hogy az EU találjon gyakorlati megoldást az ügyben, annak érdekében, hogy a dublini és a schengeni szerződés továbbra is az Európai Unió jogi alapját képezhesse.
    
A miniszterelnök ezzel kapcsolatban kiemelte, „tiszteletreméltó”, hogy Magyarország ezeket a szerződéseket magára vonatkozónak tartja és megpróbálja a lehetőségekhez képest betartani.
    
A politikus arra a felvetésre, hogy mostanában egyes magyar törvényeket sok kritika ért, azt mondta: el kell fogadni, hogy Európa szuverén államokból áll, amelyek önállóan határozhatják meg a törvényeiket. Az országok természetesen kötve vannak az európai szerződésekhez, amiket be kell tartaniuk, de az teljesen normális, hogy egyes részletkérdésekben eltérő véleményen vannak a tagországok. 
    
Ez olyan, mint egy családban, ahol a családtagok közösen értékelnek témákat és döntenek bizonyos kérdésekről – tette hozzá a miniszterelnök.
    
Reiner Haseloff szerdán részt vett a reformáció 500. évfordulója alkalmából a Magyar Nemzeti Múzeumban tartott kerekasztal-beszélgetésen és kiállítás megnyitón. Ezzel kapcsolatban az MTI-nek azt hangsúlyozta, hogy a reformáció az európai történelem kiemelkedő eseménye, amelynek nem csak Európában, de azon túl is nagy jelentősége volt. Elmondta azt is, hogy a reformációnak az állam szempontjából is van egy fontos öröksége, ugyanis Luther Mártonig vezethető vissza a szociális állam eszméje.

MTI